Forum Interregnum. Wojna domowa 1382-85 Strona Główna Interregnum. Wojna domowa 1382-85
Forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wincenty z Kępy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Interregnum. Wojna domowa 1382-85 Strona Główna -> Historia konfliktu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomasz Rajtar
Administrator



Dołączył: 06 Sie 2006
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:09, 16 Wrz 2008    Temat postu: Wincenty z Kępy

Wincenty z Kępy (z Rostarzewa)

Wincenty to najwybitniejsza postać rodu Doliwów w okresie bezkrólewia. Doliwici stanowili znaczącą siłę polityczną w pierwszej połowie XIII wieku, później na około 100 lat ich znaczenie podupada na tyle, że wzmianki o nich są bardzo sporadyczne. Wielkie dni rodu powracają wraz z Władysławem Łokietkiem – Doliwowie reprezentują jego wpływy w Wielkopolsce, tym samym wynosząc ród do grona najbardziej znaczących w kraju. Kontynuują politykę lojalności wobec następnego króla, Kazimierza Wielkiego, nadal wzmacniając swe wpływy.
Po konfederacji Maćka Borkowica na widowni politycznej pojawia się linia rodu pisząca się z Kępy. Pierwsi jego znaczni przedstawiciele to Paszko, kasztelan gnieźnieński a później wojewoda poznański oraz jego bratanek Jan z Kępy, wybrany na urząd biskupi w 1355 jednomyślnie przez kapitułę poznańską. Biskup Jan z Kępy był bratem naszego bohatera - Wincentego z Kępy. Ich ojciec, Jan, był dworzaninem królowej Jadwigi - żony Władysława Łokietka.
Zanim Wincenty objął po stryju urząd wojewody poznańskiego pojawia się w dokumentach od 1363 roku jako dostojnik ziemski. Sprawował urząd kasztelana kamieńskiego (1363) a następnie podkomorzego kaliskiego (1368). Od 1371 roku jest już wojewodą poznańskim. W 1372 był wśród sędziów rozstrzygających w sprawie Jana z Czarnkowa (słynna kradzież insygniów koronnych połączona z profanacją grobu Kazimierza Wielkiego).
Był współprzewodniczącym sądu, który zajmował się sprawą rewindykacji dóbr skonfiskowanych rycerstwu wielkopolskiemu za panowania Kazimierza Wielkiego.
Po śmierci brata, biskupa Jana (1375) staje się głową rodu stając się jednym z najbardziej wpływowych działaczy politycznych doby bezkrólewia. Jego najbliższymi rodowymi poplecznikami byli Filip z Miłosławia, kasztelan krzywiński oraz Mikołaj z Wolicy, który po Wincentym otrzymał podkomorstwo kaliskie.

Po śmierci Ludwika węgierskiego rozpoczyna się walka o odebranie urzędu starosty wielkopolskiego Domaratowi z Iwna – tym samym jest to walka o ograniczenie wpływu rodu Grzymalitów. Stronnictwo przeciwników Domarata zwane „ziemiańskim” składa się z przedstawicieli wielu rodów, którym znaczenie i siła Grzymalitów zamykały drogę do rozwoju i kariery politycznej. W tym gronie postać Wincenty z Kępy z racji piastowanego urzędu i znaczenia Doliwitów jest jedną z najważniejszych. De facto Wincenty wspólnie z Sędziwojem Świdwą z Szamotuł przewodzi stronnictwu ziemian.
Wojewoda bierze aktywny udział w wydarzeniach militarnych i politycznych bezkrólewia, ciągle widzimy go na czele wielkopolskiego rycerstwa w najważniejszych momentach konfliktu. Jest wśród najważniejszych uczestników wydarzeń począwszy od pierwszego zjazdu w Radomsku (25 listopada 1382), bierze udział w walkach dowodząc oddziałami stronnictwa ziemian, jest przedstawicielem Wielkopolan na zjeździe w Sączu i w Koszycach. W styczniu 1383 roku wraz z Sędziwojem Świdwą Wincenty zdobywa Pyzdry, krótko po tym Kalisz i oblega tamtejszy zamek po czym powstrzymuje idącego z odsieczą księcia Konrada Oleśnickiego. We wrześniu 1383 wraz z nowym starostą generalnym Wielkopolski, Peregrynem z Węgleszyna zdobywa Żnin i pustoszy posiadłości arcybiskupie (jakaś moda na to była najwyraźniej).
W wyniku drugiego zjazdu w Radomsku (2 lutego 1384) zostaje wyznaczony do rady sześciu rządców, mającej sprawować władzę nad Wielkopolską. Wkrótce potem wraz z Sędziwojem Świdwą z Szamotuł oblega twierdzę Domarata z Pierzchna - Bytyń. Latem 1384 stronnictwo ziemian zawiera rozejm z Domaratem, również sygnowany przez Wincentego z Kępy. Jednak walki i zajazdy trwają nadal, a rola Wielkopolan w ważnych dla Korony wydarzeniach marginalizuje się. Sytuację uspokaja w 1385 roku rozwiązanie kwestii następstwa tronu – Siemowit Mazowiecki podpisuje pokój z Jadwigą, w lutym 1386 roku do Polski przybywa Jagiełło i zostaje koronowany na króla 4 marca 1386. Jednak te fakty mają związek z zabiegami szlachty Małopolskiej, Wielkopolanie nie biorą udziału w kontaktach z Jagiełłą, które rozpoczęły się w 1383 roku.
Wincenty z Kępy umiera w sierpniu 1388 roku już po formalnym zatwierdzeniu małżeństwa Jagiełły i Jadwigi przez papieża Urbana VI.

No i Doliwa w postaci, która zachowała się w kaplicy w Lądzie:


-


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Tomasz Rajtar dnia Wto 16:07, 10 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Łukasz Lewandowski




Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 376
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto 15:26, 16 Wrz 2008    Temat postu: Re: Wincenty z Kępy

Tomasz Rajtar napisał:
Wincenty z Kępy (z Rostarzewa)

We wrześniu 1383 wraz z nowym starostą generalnym Wielkopolski, Peregrynem z Węgleszyna zdobywa Żnin i pustoszy posiadłości arcybiskupie (jakaś moda na to była najwyraźniej).

-


Żnin i okolice tworzyły cały klucz, który był własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Wówczas arcybiskupem był Bodzanta, który pod presją chciał na III zjezdzie sieradzkim koronować Siemowita IV, jednak nie doszło do tego ze względu na opór małopolan. Oczywiście ten krok zapamietali mu Grzymałowie i o wszytkim doniósł na dwór Elżbiety Bosniaczki Domarat, który po powrocie do kraju zastraszył procesem o zdradę Bodzantę i przejął cały klucz przekazując go Grzymale z Oleśnicy i Wierzbięcie ze Smogulca.
Bodzanta nie miał wyjścia , bo w innym wypadku jego dobra by były pozostawione na łup Siemowitowi IV i jego wojskom. Mimo, że w późniejszym okresie grzymałowie oddali Żnin to dobra biskupie pozostawały zawsze łakomym kąskiem do grabieży, którą można było tłumaczyć niedawną zdradą.

Bardzo fajnie opisał to Jan z Czarnkowa.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Łukasz Lewandowski dnia Wto 15:28, 16 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jan Gradoń
Administrator



Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 187
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: SSMA

PostWysłany: Wto 15:37, 16 Wrz 2008    Temat postu:

Tak łobuzy! Zgrabiliście mi koło Żnina sześć wsi.. zabraliście wszystko, pozostawiając tylko płód bydlęcy, który bez pokarmu matek musiał wyginąć Evil or Very Mad

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Interregnum. Wojna domowa 1382-85 Strona Główna -> Historia konfliktu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin