Forum Interregnum. Wojna domowa 1382-85 Strona Główna Interregnum. Wojna domowa 1382-85
Forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wierzbięta ze Smogulca

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Interregnum. Wojna domowa 1382-85 Strona Główna -> Historia konfliktu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzysztof Świątkiewicz




Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 366
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw 10:27, 27 Lis 2008    Temat postu: Wierzbięta ze Smogulca

Kilka słów o mojej postaci czyli Wierzbięcie ze Smogulca:
Wierzbięta Smogulecki „młodszy” był jednym z najbliższych współpracowników Starosty Domarata z Pierzchna. Źródła historyczne najwcześniej wspominają go w dokumencie z 19 IX 1378 r. wystawionym w Kłecku, jako świadka Starosty. Janko z Czarnkowa w swojej kronice wymienia Wierzbiętę jako jednego z pustoszycieli dóbr Ziemian już w 1383 r. Podczas jednej z takich wypraw doszło do bitwy pod Piotrkowicami 15 II 1383r. gdzie Domarat z Pierzchna i jego młodszy brat Mroczko zostali rozbici w pierwszej fazie bitwy przez wojska Sędziwoja Świdwy. Wierzbięta Smogulecki wiódł 100 kopijników i 500 pieszych, kiedy dowiedział się o porażce Starosty, natychmiast pośpieszył z odsieczą i uwolnił Domarata z rąk Nałęczów. Rozproszone w pościgu za rozbitymi Sasami i Kaszubami wiedzionymi przez Domarata wojska Ziemian stanowiły łatwy cel i w drugiej fazie bitwy szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Grzymalitów. Niestety połączone wojska Grzymalitów nie zdołały zdobyć Ostroroga, po odstąpieniu od oblężenia spustoszyły ziemie między Poznaniem, Bukiem, Wronkami a Wartą. W lipcu 1383r. Wierzbięta bierze udział w oblężeniu Łoszowa należącego do Wałdowskich, gdzie wykazał się niebywałym okrucieństwem
Następnie Wierzbięta Smogulecki stacjonując w Nakle prowadził działania przeciw arcybiskupowi Bodzancie, który opowiedział się za kandydaturą Siemowita IV do tronu polskiego. Pomagał mu w tym Grzymała z Oleśnicy i Wojtek z Szaradowa. Sprawa zakończyła się ugodąm, gdzie Wierzbięta otrzymał od arcybiskupa 45 grzywien i dziesięcinę z terenów Pałuk. W wyniku ugody otrzymał wraz z Grzymałą z Oleśnicy w administrację Żnin, który był wygodną bazą wypadowa na Kujawy. Niestety rozwój wypadków spowodował powrót Żnina w ręce arcybiskupa.
Zakończenie działań wojennych i zdjęcie Domarata ze starostwa spowodowały kłopoty finansowe zarówno Wierzbięty jak i wielu współrodowców. Zachowało się kilka dokumentów sądowych, które to potwierdzają. Aktem desperacji było chyba pożyczenie pieniędzy od zakonu krzyżackiego.
29 VII 1390r. wraz z Czesławem Boninem z Jeleńca wystawił w Tucholi dokument zobowiązujący do zwrotu 400 grzywien wielkiemu mistrzowi Konradowi Zollnerowi. Spłata miała być dokonana w ciągu 8 lat po 50 grzywien rocznie. Gdyby jednak w pierwszym roku spłaty wybuchła wojna między Zakonem a Polską dług miał być unieważniony, ponieważ obaj zobowiązali się tym dokumentem do wystawienia wojsk po stronie krzyżackiej, Czesław Bonin zobowiązał się do wystawienia 40 kopijników i tyluż pieszych strzelców, liczby wojsk Wirzbięty nie znamy, może działał asekuracyjnie.
Dokument jest opatrzony pieczęcią Wierzbięty (znajduje się w Berlinie).
Wiemy też, że otrzymał w 1394 od Władysława Jagiełły 20 grzywien, na ustne polecenie, być może chodziło o spłatę krzyżackich długów. Spisy Zakonu z 1409 r. wskazują Wierzbiętę jako poważnego dłużnika, nie dość, że pożyczył w 1390r. te 400 grzywien, to jeszcze rok później 200, co poręczył również wspomniany Czesław Bonin. Dokument krzyżacki wskazuje, że w 1409r. Wierzbięta już nie żył. Źródła polskie wspominają go ostatni raz w 1399 r.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Krzysztof Świątkiewicz dnia Czw 10:27, 27 Lis 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Interregnum. Wojna domowa 1382-85 Strona Główna -> Historia konfliktu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin